Odznaczenie

Jednostka odznaczona w 2000 roku Złotym Znakiem Związku OSP RP


Nawigacja
Strona główna
Artykuły
Historia OSP
Zarząd
Sprzęt
Sztandar jednostki
Strażackie życiorysy
Regulamin OSP
Patron Strażaków
Kategorie news'ów
Statystyki wyjazdów

Galerie
Galeria zdjęć
Wynajem Sali
Nowy samochód
Filmy

Inne
Linki
Kontakt
FAQ
Szukaj

Losowa Fotka
Ankieta
Brak przeprowadzanych ankiet.
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 51
Najnowszy użytkownik: endriu
Rotator Bannerów
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
3. Władysław CZORNY

Władysław CzornyDruh Władysław Czorny (1928-2005)

60 lat służby w OSP


- Wpisany w 2013 roku do „Księgi Wyróżnionych Najwyższymi Odznaczeniami Związku OSP RP”.

 

 

Druh Władysław Czorny urodził się 26 lutego 1928 roku w Czechowicach, powiat bielski, województwo śląskie, jako syn Rudolfa i Heleny z domu Góra. Związek małżeński zawarł w 1951 roku i z żoną Otylią z domu Jeleń przeżyli wspólnie 54 lata, wychowując 4 dzieci: synów Bronisława i Zbigniewa oraz córki Emilię i Janinę.

Podczas okupacji hitlerowskiej, od czerwca 1942 roku do sierpnia 1944 roku został skierowany i przymusowo zatrudniony przez władze niemieckie w Kopalni Węgla Kamiennego „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach i w związku z tym był członkiem Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Działalność pożarniczą dh Władysław Czorny rozpoczął w marcu 1945 roku, kiedy to po zakończeniu działań wojennych, wspólnie z innymi przedwojennymi działaczami strażackimi i podobnymi jemu 27-mioma innymi młodymi pionierami strażackiej służby (m.in.: Franciszkiem Waloszczykiem, Józefem Szyldrem, Janem Nowakiem, Teofilem Srokolem - późniejszymi czołowymi działaczami i organizatorami OSP Czechowice), przystąpili do reaktywowania działalności OSP Czechowice. Rozpoczęto od zbierania, kompletowania i remontowania odzyskanego sprzętu przedwojennego, ale  pierwszą czynnością jaką podjęli strażacy, by zapobiec powstaniu epidemii, było pogrzebanie zwłok poległych żołnierzy niemieckich, którymi gęsto były usłane tereny Czechowic Górnych i Podraja.

W tym to też okresie uzyskał, w 1947, roku podstawowe wyszkolenie pożarnicze, kończąc kurs szeregowych członków OSP. Krótko przed powołaniem go do służby wojskowej, początkiem 1950 roku, pełnił już funkcję dowódcy sekcji.

W okresie od marca 1950 roku do kwietnia 1952 roku, w ramach odbywania zasadniczej służby wojskowej, dh Władysław Czorny wcielony zostaje do jednostki specjalnej pracującej przy wydobyciu rud uranu w kopalni „Prezydent” w Chorzowie i z tego tytułu został członkiem Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników.

Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej ukończył szkołę zawodową, gdzie uzyskał zawód w specjalności wytapiacz stopów, a także, w tym czasie, ponownie aktywnie włączył się w działalność ochotniczego pożarnictwa w czechowickiej OSP.

Doskonalił swoje wyszkolenie pożarnicze na kursie dowódców sekcji w Wiśle, w 1954 roku oraz kursie IV stopnia naczelników OSP typu „S” w Pszczynie, w 1980 roku.

Aktywny przez cały okres swojej czynnej służby w OSP Czechowice. Już w 1952 roku, zaraz po zakończeniu zasadniczej służby wojskowej, dh Władysław Czorny obejmuje funkcję zastępcy dowódcy plutonu IV, a następnie w 1959 roku otrzymuje funkcję dowódcy tego plutonu. W 1965 roku zostaje mianowany zastępcą naczelnika OSP Czechowice. Na Walnym Zebraniu w 1996 roku  wybrany jest członkiem Zarządu OSP Czechowice, gdzie przydzielono mu zaszczytną funkcję dowódcy pocztu sztandarowego, z której zawsze wywiązywał się nienagannie i z honorem. W kadencji lat 2001 – 2006 powierzono dh. Władysławowi Czornemu funkcję członka Komisji Rewizyjnej OSP Czechowice. Funkcji tej, niestety, nie dane było mu już dokończyć.

Mimo ciężkiej i wyczerpującej pracy zawodowej oraz aktywnej działalności w OSP Czechowice, dh Władysław Czorny znajdywał jeszcze czas na równie aktywną działalność w Zakładowej OSP Walcowni Metali „Dziedzice” w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie w ostatnich latach przed odejściem na emeryturę pełnił funkcje: najpierw zastępcy naczelnika, a następnie naczelnika tej jednostki OSP.

Do emerytury był pracownikiem Walcowni Metali „Dziedzice” w Czechowicach-Dziedzicach na Wydziale Odlewni, jako pracownik fizyczny.

 

W 1996 roku dh Władysław Czorny odznaczony został najwyższym odznaczeniem związkowym, „Złotym Znakiem Związku OSP RP”. Za pracę społeczną i zawodową oraz doznane represje otrzymał m.in. odznaczenia:

  - Srebrny Krzyż Zasługi                                                        - 1951 r.

  - Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”                         - 1966 r.

  - Srebrny Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”                          - 1971 r.

  - Złoty Krzyż Zasługi                                                            - 1972 r.

  - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski                          - 1981 r.

  - Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”                              - 1982 r.

  - Złoty Znak Związku OSP RP                                                - 1996 r.

  - Krzyż Związku Represjonowanych Żołnierzy-Górników          - 1997 r.

  - Krzyż Więźnia Politycznego                                                 - 1998 r.

  - Kombatancki Krzyż Zasługi                                                 - 2000 r.

  - Order Męczeństwa i Zwycięstwa                                           - 2001 r.

  

Zmarł 11 marca 2005 roku, legitymując się posiadaniem 60-letniego stażu członkowskiego działalności w ochotniczym pożarnictwie. Spoczywa na cmentarzu parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czechowicach- Dziedzicach, w dzielnicy Podraj.

 

Z inicjatywy Komisji Historycznej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej w 2012 roku został nominowany do „Księgi Wyróżnionych Najwyższymi Odznaczeniami Związku OSP RP”.
Uchwałą Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej z dnia 12.12.2013 roku dh Władysław Czorny został wpisany do „Księgi Wyróżnionych Najwyższymi Odznaczeniami Związku OSP RP”. Wypis odebrał, na uroczystym posiedzeniu wyjazdowym Powiatowej Komisji Historycznej Związku OSP RP w dniu 9 stycznia 2014 roku w OSP Janowice, prezes OSP Czechowice dh Stefan Kozłowski.