3. Władysław CZORNY

Władysław CzornyDruh Władysław Czorny (1928-2005)

60 lat służby w OSP

- Wpisany w 2013 roku do „Księgi Wyróżnionych Najwyższymi Odznaczeniami Związku OSP RP”.

Druh Władysław Czorny urodził się 26 lutego 1928 roku w Czechowicach, powiat bielski, województwo śląskie, jako syn Rudolfa i Heleny z domu Góra. Związek małżeński zawarł w 1951 roku i z żoną Otylią z domu Jeleń przeżyli wspólnie 54 lata, wychowując 4 dzieci: synów Bronisława i Zbigniewa oraz córki Emilię i Janinę.

Podczas okupacji hitlerowskiej, od czerwca 1942 roku do sierpnia 1944 roku został skierowany i przymusowo zatrudniony przez władze niemieckie w Kopalni Węgla Kamiennego „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach i w związku z tym był członkiem Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Działalność pożarniczą dh Władysław Czorny rozpoczął w marcu 1945 roku, kiedy to po zakończeniu działań wojennych, wspólnie z innymi przedwojennymi działaczami strażackimi i podobnymi jemu 27-mioma innymi młodymi pionierami strażackiej służby (m.in.: Franciszkiem Waloszczykiem, Józefem Szyldrem, Janem Nowakiem, Teofilem Srokolem - późniejszymi czołowymi działaczami i organizatorami OSP Czechowice), przystąpili do reaktywowania działalności OSP Czechowice. Rozpoczęto od zbierania, kompletowania i remontowania odzyskanego sprzętu przedwojennego, ale  pierwszą czynnością jaką podjęli strażacy, by zapobiec powstaniu epidemii, było pogrzebanie zwłok poległych żołnierzy niemieckich, którymi gęsto były usłane tereny Czechowic Górnych i Podraja.

W tym to też okresie uzyskał, w 1947, roku podstawowe wyszkolenie pożarnicze, kończąc kurs szeregowych członków OSP. Krótko przed powołaniem go do służby wojskowej, początkiem 1950 roku, pełnił już funkcję dowódcy sekcji.

W okresie od marca 1950 roku do kwietnia 1952 roku, w ramach odbywania zasadniczej służby wojskowej, dh Władysław Czorny wcielony zostaje do jednostki specjalnej pracującej przy wydobyciu rud uranu w kopalni „Prezydent” w Chorzowie i z tego tytułu został członkiem Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników.

Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej ukończył szkołę zawodową, gdzie uzyskał zawód w specjalności wytapiacz stopów, a także, w tym czasie, ponownie aktywnie włączył się w działalność ochotniczego pożarnictwa w czechowickiej OSP.

Doskonalił swoje wyszkolenie pożarnicze na kursie dowódców sekcji w Wiśle, w 1954 roku oraz kursie IV stopnia naczelników OSP typu „S” w Pszczynie, w 1980 roku.

Aktywny przez cały okres swojej czynnej służby w OSP Czechowice. Już w 1952 roku, zaraz po zakończeniu zasadniczej służby wojskowej, dh Władysław Czorny obejmuje funkcję zastępcy dowódcy plutonu IV, a następnie w 1959 roku otrzymuje funkcję dowódcy tego plutonu. W 1965 roku zostaje mianowany zastępcą naczelnika OSP Czechowice. Na Walnym Zebraniu w 1996 roku  wybrany jest członkiem Zarządu OSP Czechowice, gdzie przydzielono mu zaszczytną funkcję dowódcy pocztu sztandarowego, z której zawsze wywiązywał się nienagannie i z honorem. W kadencji lat 2001 – 2006 powierzono dh. Władysławowi Czornemu funkcję członka Komisji Rewizyjnej OSP Czechowice. Funkcji tej, niestety, nie dane było mu już dokończyć.

Mimo ciężkiej i wyczerpującej pracy zawodowej oraz aktywnej działalności w OSP Czechowice, dh Władysław Czorny znajdywał jeszcze czas na równie aktywną działalność w Zakładowej OSP Walcowni Metali „Dziedzice” w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie w ostatnich latach przed odejściem na emeryturę pełnił funkcje: najpierw zastępcy naczelnika, a następnie naczelnika tej jednostki OSP.

Do emerytury był pracownikiem Walcowni Metali „Dziedzice” w Czechowicach-Dziedzicach na Wydziale Odlewni, jako pracownik fizyczny.

W 1996 roku dh Władysław Czorny odznaczony został najwyższym odznaczeniem związkowym, „Złotym Znakiem Związku OSP RP”. Za pracę społeczną i zawodową oraz doznane represje otrzymał m.in. odznaczenia:

- Srebrny Krzyż Zasługi                                                        - 1951 r.

- Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”                         - 1966 r.

- Srebrny Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”                          - 1971 r.

- Złoty Krzyż Zasługi                                                            - 1972 r.

- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski                          - 1981 r.

- Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”                              - 1982 r.

- Złoty Znak Związku OSP RP                                                - 1996 r.

- Krzyż Związku Represjonowanych Żołnierzy-Górników          - 1997 r.

- Krzyż Więźnia Politycznego                                                 - 1998 r.

- Kombatancki Krzyż Zasługi                                                 - 2000 r.

- Order Męczeństwa i Zwycięstwa                                           - 2001 r.

Zmarł 11 marca 2005 roku, legitymując się posiadaniem 60-letniego stażu członkowskiego działalności w ochotniczym pożarnictwie. Spoczywa na cmentarzu parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czechowicach- Dziedzicach, w dzielnicy Podraj.

Z inicjatywy Komisji Historycznej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej w 2012 roku został nominowany do „Księgi Wyróżnionych Najwyższymi Odznaczeniami Związku OSP RP”.
Uchwałą Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej z dnia 12.12.2013 roku dh Władysław Czorny został wpisany do „Księgi Wyróżnionych Najwyższymi Odznaczeniami Związku OSP RP”. Wypis odebrał, na uroczystym posiedzeniu wyjazdowym Powiatowej Komisji Historycznej Związku OSP RP w dniu 9 stycznia 2014 roku w OSP Janowice, prezes OSP Czechowice dh Stefan Kozłowski.