6. płk. poż. Julian POLAK

płk. poż. Julian Polakpłk poż. Julian Polak (1922-2006)

59 lat służby w pożarnictwie

- Wpisany w 2009 roku do „Księgi Zasłużonych dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego”.

- Wpisany w 2013 roku do „Księgi Wyróżnionych Najwyższymi Odznaczeniami Związku OSP RP”.

Julian Polak, syn Józefa i Anny urodził się 8 września 1922 roku w miejscowości Harmęże k. Oświęcimia. Posiadał wykształcenie wyższe. W 1967 roku ukończył Szkołę Oficerów Pożarnictwa. Następnie w 1976 roku ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Pożarnictwa w Warszawie.

Humanitarną służbę innym rozpoczął w młodzieńczym wieku w Związku Harcerstwa Polskiego.

W czasie okupacji hitlerowskiej był aktywnym działaczem podziemia polskiego w szeregach AK (Armii Krajowej). Ukrywał się z całą rodziną, którą jednocześnie sam utrzymywał. Ukrywał się także jego ojciec Józef Polak, uczestnik trzech powstań śląskich. Przez cały ten okres, ojciec działał w konspiracyjnym podziemiu w szeregach Armii Krajowej. W podziemiu pełnił obowiązki dowódcy kompanii ZWZ, szefa wywiadu, dowódcy podgrupy dywersyjno-sabotażowej w oddziale AK „Sosienki” pod dowództwem mjr Jana Wawrzyczka, pseudonim „Danut”, która działała w okolicach Oświęcimia.

Druh Julian Polak, po wojnie, w marcu 1945 roku został wcielony do zasadniczej służby wojskowej w jednostce WOP Wojsk Ochrony Pogranicza. W wojsku został aresztowany. W czasie przesłuchań był bity i poddawanym torturom. Urząd Bezpieczeństwa domagał się, aby zdradził miejsce ukrywania się jego ojca Józefa Polaka, byłego uczestnika trzech powstań śląskich i bojownika o polskość w latach okupacji hitlerowskiej.

Pracę zawodową rozpoczął w 1947 roku na stanowisku strażaka w Zawodowej Zakładowej Straży Pożarnej Kopalni Węgla Kamiennego „Victoria” w Wałbrzychu. Niespełna dwa lata później został jej komendantem. Od tego czasu datuje się jego „zawodowa komendancka droga” w ochronie przeciwpożarowej. Przebieg służby był następujący:

- 05.1947 -12.1953r. praca w Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej „Victoria” w Wałbrzychu, w tym od 1949 roku na stanowisku jej komendanta,

- 01.1954 -10.1961r. Komendant Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej w Rafinerii Nafty „Trzebinia” w Trzebini,

- 11.1963 - 03.1969 r. Komendant Zakładowej Straży Pożarnej w Rafinerii Nafty „Czechowice” w Czechowicach-Dziedzicach,

- 04.1969 - 07.1975 r. Komendant Zakładowej Zawodowej Straży
Pożarnej w Cieszyńskiej Fabryce Farb i Lakierów w Marklowicach k. Cieszyna,

- 08.1975 -01.1991 r. Komendant Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej w Rafinerii Nafty „Czechowice” w Czechowicach-Dziedzicach.

Z dniem 1 lutego 1991 roku przeszedł na emeryturę.

Pełniąc służbę w resortowej ochronie przeciwpożarowej utrzymywał stały kontakt z ochotniczymi strażami pożarniczymi przekazując swą wiedzę młodszemu pokoleniu podczas ćwiczeń i szkoleń. Dał się poznać jako wspaniały dowódca, wyrozumiały wychowawca młodego pokolenia oraz serdeczny kolega i wielki przyjaciel, szczególnie strażaków niezależnie od stopnia, wieku i pełnionych funkcji.

Nieocenione zasługi położył we współpracy z ochotniczym pożarnictwem szczególnie na terenie Czechowie-Dziedzic, gdzie będąc przez 22 lata i 8 miesięcy Komendantem straży pożarnej w Rafinerii Nafty służył wszechstronną pomocą miejscowym jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych. Między innymi prowadzona przez niego Zawodowa Straż Pożarna przekazywała strażom ochotniczym nieodpłatnie różnego rodzaju sprzęt pożarniczy, jak również świadczyła usługi w zakresie jego napraw w zakładowych warsztatach remontowych. Udzielał On również pomocy w przeszkoleniu strażaków oraz organizowaniu zawodów sportowo- pożarniczych.

Z jego inicjatywy Rafineria Nafty objęła patronat nad orkiestrą dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ligocie, zapewniając jej umundurowanie, zakup brakujących instrumentów muzycznych, środki transportu dla orkiestry na różnego rodzaju wyjazdy, płace kapelmistrza oraz wiele innych usług. W 1983 roku nadano mu tytuł „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

Za wzorową pracę i zaangażowanie społeczne otrzymał między innymi następujące ważniejsze odznaczenia i wyróżnienia:

- Medal Zwycięstwa i Wolności                                                      - 1945 r.
  - Odznaka Grunwaldzka                                                               - 1946 r.

- Złota Odznaka „Zasłużony w rozwoju województwa katowickiego” - 1964 r.

- Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa”                                     - 1966 r.

- Brązowy medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”                        - 1968 r.

- Złoty Krzyż Zasługi                                                                    - 1971 r.

- Krzyż Zasługi dla ZHP                                                                - 1975 r.

- Krzyż Kawalerski orderu Odrodzenia Polski                                  - 1978 r.

- Złoty Znak Związku OSP RP                                                        - 1985 r.

Zmarł 11 grudnia 2006 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Liczne delegacje jednostek OSP z pocztami sztandarowymi oraz rzesze kolegów i znajomych odprowadziły go na cmentarz komunalny w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie został pochowany.

Z inicjatywy Komisji Historycznej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej w 2009 roku został wpisany do „Księgi Zasłużonych dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego”, a w 2012 roku został nominowany do „Księgi Wyróżnionych Najwyższymi Odznaczeniami Związku OSP RP”.
Uchwałą Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej z dnia 12.12.2013 roku dh Julian Polak został wpisany do „Księgi Wyróżnionych Najwyższymi Odznaczeniami Związku OSP RP”. Wypis odebrał, na uroczystym posiedzeniu wyjazdowym Powiatowej Komisji Historycznej Związku OSP RP w dniu 9 stycznia 2014 roku w OSP Janowice, syn pan Włodzimierz Polak.